شاسی موتور

بازدیدها: 859

 

شاسی موتور یک سازه فلزی است که وزن کل سیستم مکانیکی آسانسور روی آن سوار می باشد. اما در اصل دو قطعه روی آن نصب و مونتاژ می گردد: 1-موتور 2-فلکه هرزگرد . و سایز قطعات آسانسور روی آن سوار می باشد.

علل اصلی ساخت شاسی موتور :

  • ایجاد ثبات و عدم حرکت و لرزشهای عمودی و افقی به کابین آسانسور
  • حفظ زاویه آلفا ( در واقع ایجاد فاصله عمودی مناسب فی مابین فلکه موتور و فلکه هرزگرد آسانسور

تمام قطعات موتور شامل گیربکس ، ترمز باید روی یک شاسی که از قبل طراحی شده و بر سقف آسانسور جا گذاری شده مونتاژ شود. این شاسی از جنس فولاد می باشد و وظیفه آن نگه داری تمام قطعات موتور در یک تراز می باشد. کل مجموعه شاسی و موتور قابلیت این را دارد که در صورت نیاز به طور یکپارچه جابه جا گردد. این شاسی موتور باید طوری طراحی شده باشد که تحت هیچ شرایطی دچار خمیدگی نشود، شایان ذکر است که این مجموعه باید به گونه ای نصب وطراحی گردد که به هنگام کارکرد موتور آسانسور هیچگونه لرزش و صدای اضافی نداشته باشد.

حرکت حلزونی که در پی در گیری آن با چرخ دنده هایش اتفاق می افتد نباید در موتور خانه یا حتی در داخل کابین آسانسور حس شود به همین دلیل کل شاسی موتور آسانسور به همراه موتور گیربکس بر روی قطعاتی به نام لرزه گیر قرار می گیرند. این امر سبب میشود حرکت چرخ دنده ها حس نشود. لرزه گیر زیر شاسی موتور نوسانات آسانسور را به سازه ساختمان انتقال نمی دهد و به حرکت آسانسور نرمی می بخشد.

از پیش ساخته شدن شاسی موتور یا در بیشتر مواقع استفاده از کلیشه های مختلف برای موتور گیربکس ها یا حتی موتور گیرلس ها این قابلیت را به ما می دهند که زاویه آلفای مطلوبی به دست آورده و همچنین شاسی موتور از ظرافت و زیبایی قابل قبول برخوردار گردد.

دو پارامتر زیر جهت طراحی مناسب شاسی موتور کفایت می نماید:

  1. فاصله افقی ریلهای راهنمای کابین تا ریلهای راهنمای وزنه
  2. برند و مدل موتور (به طبع آن قطر فلکه موتور در نتیجه قطر فلکه هرزگرد)

خدمات طراحی،مشاوره،نصب،سرویس و نگهداری آسانسور